molett nő

Az öltözködés valódi kihívása és lehetőségei

A divat világa hosszú időn keresztül szűk keretek között mozgott, az átlagos testalkatot célozta meg, standard méretek szerint. Ám az emberek valósága sokkal változatosabb, vannak, akik magasabbak, alacsonyabbak, teltebbek vagy vékonyabbak, mint az átlag, esetleg egyes testrészeik arányai térnek el a megszokottól. Ez a cikk az ő öltözködési lehetőségeiket, nehézségeiket és megoldásaikat járja körül.

Mit jelent az átlagostól eltérő ruhaméret?

Átlag alatt vagy felett nemcsak a konfekcióméret (pl. XS, XL, XXL stb.) értendő, hanem olyan testarányok is, mint a hosszú karok, rövid lábak, széles vállak, keskeny csípő, nagy mellbőség, erős comb, alacsony termet, magas testmagasság, vagy akár a nagyobb méretű lábfej és fej. Ezek mind hatással vannak arra, hogyan illeszkedik egy ruha az ember testére, és hogyan érzi benne magát.

A használt ruhák piacán jól látszik, hogy milyen széles a paletta ebben a tekintetben. A bemotextil.hu oldalon elérhető használtruha nagyker árukészletében is megfigyelhetjük az eltéréseket, hiszen gyakran akad egyedi, nem szokványos testalkatra való darab, aminek nyilván nagyon örülnek azok, akik ezt keresik.

A ruhaboltok kínálata: kinek készülnek a konfekcióméretek?

A fast fashion üzletek tömegtermelésben gondolkodnak, és sok esetben csak az úgynevezett standard testalkatokra szabnak ruhákat. Ez a 36–42-es és az S–XL közötti méreteket jelenti, amelyeket egy átlagos testalkatú modell alapján alakítanak ki. Aki ettől eltér, gyakran azt tapasztalja, hogy vagy jó a ruha a mellére, de nem fér bele a csípője, vagy pont a derekánál áll rosszul, esetleg túl rövid az ujja, túl hosszú a szára. A próbafülke így könnyen válhat frusztráció helyszínévé.

Testpozitivitás és divat

Az utóbbi években egyre nagyobb teret kap a testpozitív mozgalom, amely azt hirdeti: minden test szép és öltöztethető. Több márka is felismerte, hogy érdemes szélesebb méretskálában gondolkodni, és külön kollekciókat indított például „plus size”, „petite” (alacsonyabb termetűeknek), vagy „tall” (magasabbaknak) felirattal. Ez azonban nem egységes gyakorlat, és még mindig sok területen hiányos a választék.

Hol találhatók valóban megfelelő ruhák?

Egyre több hazai és nemzetközi webshop kínál olyan ruhadarabokat, amelyek célzottan az átlagostól eltérő méretű vásárlókat célozzák. Egy varrónő vagy egyedi szabó is aranyat érhet, mert a munkájuknak köszönhetően a ruha nemcsak jól áll, hanem kényelmes is.

A turkálók és second hand boltok is kitűnő forrást jelentenek, hiszen a régebbi időkben a szabásvonalak is változatosabbak voltak, és sok különleges darabot lehet kifogni.

Egyes webshopok már lehetővé teszik, hogy a felpróbálás után fizess, vagy ingyen visszaküldd a nem megfelelő darabot.

Persze lehetünk kreatívak is, néha egy jó szabású blézer, hosszított felső vagy derekat kiemelő öv csodát tehet.

Az önelfogadás szerepe

Az öltözködés önkifejezés is. Aki állandóan úgy érzi, nem talál semmi rávalót, az könnyen elbizonytalanodik a saját testével kapcsolatban. Az öltözködésben rejlő öröm visszahozható, ha az ember felfedezi a saját stílusát, és nem akar mindenáron beleférni egy olyan keretbe, ami nem neki készült. A testünk nem hibás, a ruha lehet rosszul szabott, nem fordítva.

Öltözködési tippek testalkattól függően

Válassz hosszított fazonokat, réteges öltözködést, kerüld a túl rövid ujjakat, bokáig sem érő nadrágokat, ha az átlagosnál magasabbra nőttél. Az alacsony termetűeknek jól jön a függőleges csíkozás, V-kivágás, illetve a magas derekú nadrágok nyújtják az alakot.

Plus size testalkatnál kerüld a túl bő darabokat, amelyek elrejtenek; inkább a derékvonal hangsúlyozása, a jó szabás és minőségi anyag a kulcs. A vékony alkatnál megoldás a rétegezés, vastagabb anyagok, díszítések, melyek segíthetnek optikailag egyensúlyt teremteni.

A hosszú lábak, rövid felsőtest esetén az alsó részen világosabb színek, rövidebb felsők segíthetnek az arányok harmonizálásában. Erőteljes vállak esetén kerüld a válltömést, inkább a csípővonalat hangsúlyozd, hogy kiegyenlítsd az arányokat.

Jól jön a kreativitás

Sokan megtalálják az egyedi stílusukat kézzel készített vagy átalakított ruhadarabokkal. A varrás, horgolás, makramé vagy akár a régi ruhák újragondolása lehetőséget ad arra, hogy a divat valóban rólunk szóljon és ne egy elvárt testképről.

Az átlagos ruhaméretektől való eltérés nem hátrány, hanem lehetőség az egyediségre. A divat akkor válik igazán értékessé, ha segít kifejezni önmagunkat, és nem zár ki senkit. Az öltözködés egy játék, amelyben mindenkinek helye van, akár a szabályokat követi, akár valami újakat teremt.